İsveç Kuzey Işıkları Nerelerde ve Ne Zaman Görülebilir?
 

İsveç kuzey ışıkları, dünyanın manyetik alanı sonucu oluşan büyüleyici bir doğa manzarasıdır. Aurora ışıkları olarak da bilinen doğal güzellik; kuzey yarımkürede eylül ve mart ayları arasında ve İsveç’te Lapland bölgesi, Abisko Ulusal Parkı, Kiruna, Jokkmokk, Jukkasjarvi, Lulea, Porjus ve Tarendö gibi noktalardan izlenmektedir. Lapland, kuzey ışıkları kuşağının tam ortasında yer aldığından, kuzey ışıklarını izlemek için en ideal yerlerden biridir.

Kuzey Işıkları Nasıl Oluşur?

Kuzey ışıkları bir atmosfer olayıdır ve güneşten gelen elektrik yüklü parçacıkların dünya atmosferi ile çarpışması sonucunda oluşmaktadır. Kutup ışıklarının rengi, gaz parçacıklarının türüne göre değişmektedir; en yaygın olarak, alçakta bulunan oksijen kaynaklı yeşil renkli ışıklar görülmektedir. Kırmızı renkli kuzey ışıkları, yüksek oksijen göstergesiyken; mavi ve mor ışıklar, nitrojenden kaynaklanmaktadır.

Kuzey Işıkları Hangi Ülkelerde Görülür? 

Kuzey ışıkları; İzlanda, İsveç, Norveç, Grönland, Kanada, Alaska, Kuzey Sibirya gibi ülkelerde görülmektedir ve en yoğun şekilde 23 Eylül-21 Mart tarihleri arasında oluşmaktadır. Başka bir ışık kaynağı olmadan kuzey ışıklarını izlemek, etkileyici bir tecrübe olarak tanımlanmaktadır.

Kuzey Işıkları İsveç'te Nerede İzlenir?

Kuzey ışıklarının İsveç’te izlenebileceği yerler aşağıda listelenmektedir.

 • Abisko
 • Björkliden
 • Lulea
 • Tornedalen
 • Kiruna
 • Tarendö
 • Jukkasjarvi
 • Farnebofjarden

Abisko Kuzey Işıkları Nasıl İzlenir? 

Abisko kuzey ışıklarını izlemek için Abisko Ulusal Parkı’nda yer alan Aurora Gökyüzü İstasyonu’na gidilmesi gerekmektedir. Abisko Ulusal Parkı, Kiruna’nın 100 kilometre batısında bulunmaktadır. Abisko Ulusal Parkı’na günlük servis transferleri yapılırken STF Abisko Turist İstasyonu’nda konaklama imkanı da bulunmaktadır. Telesiyej ile gözlem kulesine çıkılarak, kuzey ışıklarını seyretmek mümkündür.

Kiruna Kuzey Işıkları Nasıl İzlenir?

Yükleniyor: 879094/879094 bayt yüklendi.


 

İsveç’in en kuzeydeki 17.000 nüfuslu şehri olan Kiruna’da kuzey ışıkları, Stockholm'den yapılacak 12 saatlik bir tren yolculuğu ya da 90 dakikalık bir uçuş sonrasında izlenmektedir. Kiruna’da çok sayıda kuzey ışıklarını izlemeye yönelik tur seçeneği bulunmaktadır; yürüyerek, kızakla, köpek kızaklarıyla, arabayla veya kayakla kuzey ışıklarını izlemeye imkan tanıyan Kiruna turları tercih edilebilmektedir.

Porjus Kuzey Işıkları Nasıl İzlenir?

Yaklaşık 400 kişilik nüfusu ile minik bir köy olan Porjus’ta kuzey ışıkları; Kiruna, Luleå ve Gällivare gibi şehirlerden otobüsle yolculuk yapılarak izlenmektedir. Porjus, kuzey kutup dairesinin 60 km kuzeyinde yer almaktadır. UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Laponia'daki bir gölün kenarında yer alan Porjus’ta, karanlığın ve doğanın sessizliği içinde bir kabın kiralayarak verandadan kuzey ışıkları izlenebilmektedir.

İsveç'in Başkenti Stockholm'de Kuzey Işıkları Görülür Mü?

İsveç’in başkenti Stockholm’de kuzey ışıkları nadiren görülmektedir. Stockholm ülkenin güney bölgesinde yer aldığı ve Lapland bölgesinden uzakta olduğu için, şehirde kuzey ışıklarına denk gelmek mümkün olsa da, kuzey ışıkları manzarasının rahatlıkla izlenebileceği bir bölge değildir.

İsveç Kuzey Işıkları Ne Zaman Görülür?

İsveç’te kuzey ışıkları, eylül ve mart ayları arasında izlenebilmektedir.

Kuzey ışıklarının izlenebildiği aylar için İsveç koşulları aşağıda listelenmektedir.

 • Eylül-Kasım: Sonbaharın geldiği aylarda, yaz mevsiminin son kalıntıları hissedilse de geceler uzamaya başlamaktadır; şehirler çok kalabalık olmadığı için bu tarihler Stockholm şehir gezisi gibi planlar için ideal tarihlerdir.
 • Aralık-Şubat: Kış mevsiminin yaşandığı aylarda, geceler uzun ve karanlıktır, hatta kuzey bölgelerde neredeyse gün ışığı görülmemektedir. Bulutlu veya karlı havaların görülmesi, ülke manzarasını bir kış mevsimi harikalar diyarına çevirdiğinden, karlı aktiviteler için uygun zamanlardır.
 • Mart: Bahar ekinoksunu da içinde barındıran mart ayında gece gündüz dengesi sağlandığından, mart ayı hem kuzey ışıklarını izlemek hem de gündüz aktivitelerine katılmak için uygundur.

İsveç'te Kuzey Işıkları Hangi Saatler Arasında Görülür?

İsveç’te kuzey ışıkları, çoğunlukla saat 17.00 ile 02.00 arasında görülmektedir; bu sebeple turlar genellikle akşam veya gece saatlerinde yapılmaktadır.

Kutup Işıklarını İzlemek İçin İsveç'te Nerede Kalınabilir?

Kutup ışıklarını izlemek için İsveç’te kalınacak yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Aurora Gökyüzü İstasyonu, Abisko
 • Pinetree Lodge, Särkimukka
 • Icehotel, Jukkasjärvi
 • Treehotel, Harads
 • Camp Ripan Aurora Spa, Kiruna
 • Logger's Lodge, Harads
 • Sápmi Nature Camp, Gällivare
 • Pine Bay Lodge, Luleå
 • Arctic Bath, Harads

İsveç'te Kuzey Işıkları Tatilinin Maliyeti Ne Kadardır?

İsveç’te kuzey ışıklarını tatilinin maliyeti dahil olunan tura göre değişiklik göstermektedir. 3 gün, 2 gecelik turların ücretleri 900-1.000 euro civarında iken, 4 gün 3 gecelik turlar 1.100-1.300 euro ve 6 gün 5 gecelik turlar ise yaklaşık 2000 euro olarak fiyatlandırılmaktadır. 

Kuzey Işıklarını Görmek İçin İsveç'e Nasıl Gidilir?

Kuzey ışıklarını görmek için İsveç’e, umuma mahsus pasaport hamillerinin Schengen vizesi alarak gitmesi mümkündür. Diplomatik pasaport, hizmet pasaportu ve hususi pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla İsveç’e yapacakları seyahatlerinde vizeden muaf tutulmaktadır.

İsveç Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İsveç vize başvuru, turist vizesi için gerekli evraklar hazırlandıktan sonra akredite acenteler ve VFS Global İsveç vize başvuru merkezi üzerinden yapılmaktadır.

İsveç vize başvurularında karar veren tek merci Türkiye’deki İsveç dış temsilcilikleridir.

Konsolosluk vize birimlerince başvurular onaylandıktan sonra, pasaport başvuru yapılan merkeze gönderilmekte ve başvuru sahibi pasaportunu tekrar başvuru merkezinden alabilmektedir. 

İsveç Schengen vizesi başvurularında gerekli evrakların kontrolünden başvuru takip işlemlerine dek tüm süreç için danışmanlık hizmeti veren Vizem.net, son 4 yılda Türkiye'den yapılan İsveç vize başvurularında en yüksek akredite acente skorunu elde etmiştir. 

 

Bilgi ve başvuru İçin: 0850 241 1868

 

 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski