Google'dan Sabire Aydemir İçin Anlamlı Doodle

 Google'dan Sabire Aydemir İçin Anlamlı Doodle 

Google, Türkiye'deki ilk kadın veteriner hekim unvanı ile tanıdığımız Sabire Aydemir için Doodle yayımladı. Google'un Türkiye'de birçok bölgede görev alan ilk kadın veteriner hekim Sabire Aydemir'e özel bu anlamlı hareketi internet ortamında fazlaca takdir ve beğeni topladı.

 

Google'dan Anlamlı Hareket: Sabire Aydemir İçin Doodle!

İnternet ortamında herkesin bildiği ve kullandığı arama motoru Google, Türkiye'deki ilk kadın veteriner hekim ünvanını taşıyan Sabire Aydemir için bir Doodle yayımladı. Google'un bu hareketi birçok takdir ve beğeni topladı. Sabire Aydemir, 1937'de Ankara Veteriner Yüksekokulu'ndan mezun olan on kadından biriydi. Kendisine özel olarak yapılan bu anlamlı hareket internet ortamında çok beğenildi.

Sabire Aydemir: Türkiye'deki İlk Kadın Veteriner Hekim

Sabire Aydemir Kimdir? Sabire Aydemir Hayatı

Sabire Aydemir, 01 Şubat 1910 yılında Kastamonu'ya bağlı İnebolu'da dünyaya geldi. İlk öğretim eğitimini Kastamonu İnebolu'da tamamlamasının ardından, orta öğretim eğitimine İstanbul'da devam etti. Sabire Aydemir, 1933 yılında Erenköy Kız Lisesi'nden mezun olarak lise eğitimini de tamamladı. O dönemlerde, Tıp Fakültelerinde yatılı kız öğrenci kabul edilmiyordu. Bu nedenle o zamanlar ilk defa kadın öğrenci kabul eden Ankara'daki Veteriner Yüksekokulu'na kayıt oldu ve eğitim hayatı burada devam etti. 1937 Yılında, Ankara'daki Veteriner Yüksekokulu'ndan mezun oldu. 

Sabire Aydemir, iki yılını farklı laboratuvarlarda geçirip meslek hayatına atıldıktan sonra mezun olduğu Veteriner Fakültesi'ne asistan olarak geri döndü. Burada 1945 yılında dek meslek hayatını devam ettirdi. İstanbul Pendik'te bulunan Bakteriyoloji ve Araştırma Enstitüsü'nün yanı sıra, Ankara'daki Etlik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü gibi sağlık kuruluşlarında Bakteriyolog Veteriner Hekim olarak meslek hayatında aktif rol oynadı. Samsun Atakum'daki Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'ndeki Kuduz Laboratuvarı'nda meslek hayatının emekliliğini kazandı.

Sabire Aydemir, TBMM'de Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkının Tanınması'nın 50. Yılı sebebiyle "Türkiye'deki İlk Kadın Veteriner Hekim" plaketine layık görüldü. Sabire Aydemir, evli ve iki çocuk annesiydi. 04 Temmuz 1991 Tarihinde Ankara'da hayatını kaybetti. Sabire Aydemir TBMM'den aldığı ödül dışında 2016 yılında Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından Onur Ödülü'ne layık görüldü. 


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski