Son Dakika: İşçiye Ek Zam, Emekli Maaşları, Doğalgaz Düzenlemeleri...

 Son Dakika: İşçiye ve Emekliye Ek Zammı Da İçeren Kanun Kabul Edildi!İşçiye ve Emekliye Zam, Kademeli Doğalgaz Tarifesi, Bireysel Emeklilik Sistemi...

 Memura, emekliye ek zammın yanı sıra kademeli doğalgaz tarifesi ve bireysel emeklilik sistemi (BES) ile alakalı olarak yapılan düzenlemeleri içeren kanun teklifi; TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Haber, son dakika etiketiyle birçok haber kanalına yansıdı.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile ilgili olarak, Bireysel Emeklilik ve Tasarruf Sistemi Kanununun yanı sıra memura, emekliye ek zam konusunda TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek Kararnamede değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi, kabul edildi.

Bireysel Emeklilik Sistemi Katkısı Artacak!

İşverenlerin ödedikleri dışında, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı katılımcılara ve Türkiye Vatandaşlığı Kanunu'nun ilgili maddeleri kapsamında olan bazı katılımcılar için Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) adına ödenen katkı payının %30 olacağı medyaya yansıdı. Buna göre, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Katkısının %25 iken %30'a çıkarılacağı konusu TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek kabul edildi ve yasalaştı.

Doğalgazda Kademeli Satış Fiyatı Uygulanabilecek

Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu'na "Ek Fiyat Farkı veya Sözleşmelerin Devri" başlıklı madde eklenecek. Kanuna göre, BOTAŞ tarafından bakanlıkların görüş ve fikirleri alınarak bölgesel ve iklimsel koşulların dikkate alınması kaydıyla il ve bölge bazında kademeli doğalgaz satış fiyatı uygulanabilecek. Düzenleme dahilinde; ek fiyat farkı verilebilecek alım türlerini, ürün girdilerini, sözleşmenin devrine ithafen idareye başvuru süreleri ile ek fiyat farkı verilmesi devir işlemlerinin tamamlanacağı süre dahil, ek fiyat değişikliği hesaplamalarının yanı sıra sözleşmelerin devriyle ilgili usullerin tespitinde Cumhurbaşkanı yetkili olacak.


Emekli Maaşı Arttı Mı? Emekli Maaşı Ne Kadar Oldu?

Emekli maaşlarının, en düşük seviyede 2500 TL olması konuşuldu. İhracat yapan kurumların ihracattan elde ettikleri kazançlardan ve üretim faaliyetleri ile iştigal edenlerin üretim faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlardan Kurumlar Vergisi bir puan indirimli uygulanacak. Kamu memur ve emeklilerinin ücretlerine toplam yüzde 30.95 artış yapılması öngörülüyor.


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski