Fauci'nin Şok Eden Açıklaması! Omicron'u Bilmişti; Sırada Ne Var?

 Dünyanın Omicron Virüsü İle Birlikte Tanıdığı İsim Fauci, Omicron'un Geleceğini Bilmişti! Sıradaki Açıklaması Panik Yarattı

Koronavirüs Endişesi Bitmeden Omicron Geldi. DR. Fauci, Bir Açıklamada Bulundu

Son zamanlarda ortaya çıkan yeni virüs türü olan Omicron'a dair; ortaya çıkmadan önce "Omicron Gelecek!" şeklinde tahminde bulunan ve ülkenin en yetkili ismi kabul edilen DR. Anthony Fauci, ortaya çıkan "Omicron Dünyanın Sonunu Mu Getirecek?" sorusuna bir yanıt verdi. 


Dünya, Koronavirüs salgınıyla boğuşuyor. Bunun üzerine yakın zamanda gelen Omicron dalgası da artık insanlarda "Virüs Ne Zaman Bitecek?" gibi psikolojik yorgunluklara sebebiyet vermeye başladı. Geçtiğimiz yılın başlarında ilk olarak Çin'de ortaya çıkan ve bugünlere gelene dek birçok can kaybı yaşanmasına sebep olan Koronavirüs, yerini Omicron'a devretti. 

Omicron'u Bilmişti... DR. Fauci, Yeni Bir Açıklama Yaptı

pek çok kişi 'Omicron salgının sonunu mu getirecek' sorusunu soruyor. Bu soruya yanıt dünyanın pandemi ile birlikte tanıdığı Dr. Anthony Fauci'den geldi. Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü direktörü ve ABD Başkanı Joe Biden'ın baş tıbbi danışmanı olarak görev yapan Fauci, Omicron'un pandeminin sonu anlamına gelmediğinin altını çizdi.

 Davos kapsamında düzenlenen sanal etkinlikte konuşan Fauci, enfeksiyon yoluyla bağışıklığın sanıldığı kadar etkili olmayabileceğini söyledi. Ağustos ayında, yani Omicron ortaya çıkmadan aylar önce Fauci, aşılardan kaçmakta daha yetenekli bir varyant ile karşılaşabileceğimiz konusunda uyarılarda bulunmuştu. Omicron'un ortaya çıkması ile Fauci kısmen haklı çıktı. Zira 2 doz aşının eskisi kadar koruma sağlamadığının ortaya çıkmasının ardından pek çok ülke Omicron ile mücadele kapsamında 3. ve 4. doz aşı kararı aldı.

Fauci: "Yeni Bir Varyantın Ortaya Çıkma Olasılığı Yüksek!"

Adını Omicron ile duyduğumuz Doktor Fauci, yeni bir virüs varyantının ortaya çıkma olasılığının yüksek olduğunun altını İngiltere'de yapılan bir araştırma Alfa, Beta, Delta ve Gama gibi daha bulaşıcı ve ölümcül varyantların birkaçının birleşmesiyle bir "süper varyant"ın (Kıyamet Günü varyantı) ortaya çıkabileceği iddiasını ortaya attı.

Omicron Nedir?

Omicron, Yeni tip bir virüstür ve dünyanın çeşitli yerlerinden bilim adamları bu yeni tip virüs hakkında bazı çalışmalar yapmışlardır. Elde edilen bilgiler, dünyanın dört bir yanıyla paylaşılmıştır. Koronavirüs'ün bir varyantı olan Omicron'un, "Daha hızlı yayıldığı ancak Koronavirüs'ün seyrini arttırmadığı" yönünde açıklamalar bulunmaktadır.

 Koronavirüsler, uzun yıllardır var olduğu bilinen bir virüs ailesidir. Bu aileden olan virüsler zaman içerisinde değişerek farklı hastalık tablolarına neden olabilir. Virüsler, çoğalmak için canlı bir hücreye girmek zorundadır. Dış ortamda sadece kendi başlarına çoğalamazlar. İnsan hücrelerine giren SARS-CoV-2 burada kendine ait genetik materyali, yani DNA’ya benzer bir molekül olan RNA’yı, hücredeki proteinleri kullanarak çoğaltır. Omicron dahil, virüs varyantlarını aşağıda bulabilirsiniz.

ALFA VARYANTI

Alfa (B.1.1.7) varyantı 2020’nin sonlarında İngiltere’nin güneydoğusunda tespit edilmiştir. Bu varyantta oluşan mutasyon, virüsün hücre içine girmesini sağlayan S (Spike) proteinin yapısını değiştirmiştir. Bu değişim sonucu alfa varyantı, ilk çıkan koronavirüse oranla daha bulaşıcı hale gelmiştir. COVID-19’a karşı geliştirilen aşılar, S proteinini hedef aldığından alfa varyantının aşıya dirençli olması beklenmemiştir.

BETA VARYANTI

Beta (B.1.351) varyantı ilk olarak Güney Afrika ve Nijerya’da tespit edilmiştir. Beta varyantı, orijinal virüse nazaran daha hızlı yayılmakla birlikte COVID-19 hastalığının seyrini ağırlaştırmamıştır.

GAMMA VARYANTI

Gamma (P.1) varyantı ilk olarak Ocak 2021’de Brezilya’dan Japonya’ya seyahat eden bir kişide görülmüştür. Bu varyantın, kendinden önceki varyantlara göre daha bulaşıcı olduğu öne sürülmüştür. Gamma varyantının aşıya karşı dirençli olabileceği düşünülse de BioNTech/Pfizer aşısının bu varyanta karşı etkili olduğunu gösteren çalışmalar yapılmıştır.

DELTA VARYANTI

İlk olarak Aralık 2020’de Hindistan’da tespit edilen Delta (B.1.617.2) varyantı, Nisan 2021’de dünya genelinde vakaların çoğunluğunu oluşturan alt tür haline gelmiştir. Deltanın diğer varyantlara göre yaklaşık %50 daha bulaşıcı olduğu belirlenmiştir. Yapılan çalışmalar BioNTech/Pfizer aşısının ikinci dozdan iki hafta sonra delta varyantına karşı %88 koruyucu olduğunu ortaya koymuştur.

OMİCRON VARYANTI

Omicron (B.1.1.529) varyantı ilk olarak 11 Kasım 2021’de Güney Afrika’da bir ülke olan Botsvana’da toplanan örneklerde tespit edilmiştir. Güney Afrika’daki uzmanlar yeni varyantı, 24 Kasım 2021’de Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirmişlerdir.

Eğer koronavirüs belirtilerini hissediyorsanız, en yakın test merkezine giderek koronavirüs testi vermenizi tavsiye ederiz. Eğer kendinizi iyi hissetmiyorsanız, 184 Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Danışma numarasını arayabilirsiniz.
#EvdeKal #Covid19 #Koronavirüs #Omicron 
Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-fauciden-flas-omicron-aciklamasi-41984673
Kaynak: https://www.medicalpark.com.tr/omicron-varyanti/hg-2632


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski