FED Faiz Kararını Açıkladı! FED Faiz Kararı Gündemde

 FED, Faiz Kararını Açıkladı: "Yakın Zamanda Faiz Artırımı Uygun Olacaktır"

İnternette en çok aranan kelimelerden biri olan "FED Faiz Kararı" gündemde. FED Faiz Kararı açıklandı. Banka faizi 0-0,25 aralığında tutuyor ve Mart'ta faiz artırımına başlamanın uygun olacağı açıklandı. 

FED Faiz Kararı 

Banka, beklentilerle örüntülü olarak faiz kararını 0-0,25 aralığında tutuyor. FED 16 Mart toplantısında ise faiz artırımını yapması ve bu yıl toplam 4 defa faiz artırması beklenen sonuçlar arasında. Yapılan Bloomerg anketine göre, ankete katılan ekonomistlerin faiz beklentilerinin faizin sabit tutulacağı yönünde olduğu görüldü. Enflasyon artışının sebebi olan pandemi süreçleri ve ekonominin yeniden açılması ile bağlantılı dengesizliklere işaret eden metinde ek olarak yeni varyantların ekonomik görünüm üzerinde etkisinin devam ettiği vurgulandı.

FED Başkanı Powell: "FMOC Faizleri Yakında Artırmayı Uygun Görüyor"

FED Başkanı Powell yaptığı açıklamalarda şu sözlere yer verdi;

" FMOC Faizleri yakın zamanda artırmayı uygun görüyor. Enflasyon uzun vadede yüzde 2 hedefimizin üzerinde seyrediyor. Arz kısıtları artan talebe karşın üretimin yetişmesini zorlaştırdı. Bu, beklenenden uzun sürdü. Omicron; kesinlikle bu çeyrekte büyümeyi etkileyecek. Bizler ise yapabileceğimizin en iyisinin, uzun sürecek bir büyümeye destek vermek olduğunu düşünmekteyiz. Bu, fiyat istikrarını gerektirmektedir. Yüksek enflasyon zorluk çıkarmaktadır. Enflasyonun ise bu yıl yumuşamasını beklemekteyiz." 

Powell, açıklamasında "Ekonominin, artık kuvvetli para desteğine ihtiyacı yoktur. Politika faizinin uçurumunu öngörmek imkansız bir halde. şu anda her iki yönde de risk mevcut. Cari ekonomi bizlerin en son yaptığından daha çabuk, daha hızlıca hareket edebileceği anlamına gelmektedir. Mart toplantımızda faizi artırmaya karar verdik." şeklinde cümlelere de yer verdi.

FED Faiz Kararından Sonra Dolar, Altın, Borsalar Ne Durumda?

Alınan FED Faiz kararından sonra;

  • - Dolar/TL ikilisi 13,58 TL'den 13,56 TL'ye geriledi fakat 13,60'a kadar çıktı.
  • - Dolar endeksi 96,1'den 96,4'e kadar yükseliş gösterdi. 
  • - FED Kararı sonrası kripto paralar ve borsaların tepkisi yükseliş yönünde oldu ancak Powell açıklaması sonrasında bu yükselişlerin yerini düşüşler aldı.
  • - Karardan sonra Bitcoin 38.743,00 $'a dek yükseldi. Ardından 37.200,00 $'a kadar geriledi.

Enflasyon Zirvede

ABD'nin yıllık tüketici enflasyonunun, Aralık'ta %7 ile son 39 yılın zirvesine yükseldiği görülmüştü. FED Başkanı Jerome Powell'in iki hafta önceki açıklamalarında şu sözler duyulmuştu;

" Enflasyonun iplerini elimize almak için gerekeni yapacağız. Fakat şu anda bulunduğumuz yerden normale giden yol çok uzun görünüyor."
__

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski