Bu Sitelere Daha Önce Girdiyseniz Hesabınız Çalınmış Olabilir!

Bu Sitelere Daha Önce Hiç Tıkladınız Mı? Hesabınız Ele Geçirilmiş Olabilir!

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, özellikle web alanında bazı köklü değişiklikler yaşandı. Ne yazık ki bu değişikliklerin tamamı iyi ve yararlı diyemeyiz. Bazı konularda, bu değişiklikler biz internet kullanıcılarına o kadar büyük zararlar verebiliyor ki! Bunlardan bir tanesi, Google Spam sorunu. Eğer bu sitelere denk geldiyseniz ve girdiyseniz bilgileriniz, hesabınız ele geçirilmiş olabilir!


Google Spam Siteler Nelerdir? Ne İşe Yarıyorlar?


Son zamanlarda; özellikle internette en çok aradığımız anahtar kelimelere, en çok aradığımız metinlere veya haberlere odaklı olarak spam çalışmaları hızı hiç kesilmeden aksine daha çok yapılmaya başlandı. Ne yazık ki Google bu spamların önüne geçemiyor. Muhtemelen karşınıza çok defa çıktı, ancak hiç birini fark etmediniz. Hatta muhtemelen, bu sitelere girdiniz bile! Ki, eğer gerçekten bu sitelere girdiyseniz önemli bilgileriniz veya hesaplarınız internet korsanlarının eline geçmiş olabilir. 

Konuya ilişkin SosyoFun Sosyal Medya Ajansı kurucusu Samet Doğan; "İnternette hangi kelimeyi ararsanız arayın, mutlaka spam içerikler görmek mümkün. Üstelik son zamanlarda  bizler bu tür sitelerle korsancılık ve yalancı içerik üreticiliği yapan sitelerin, kanalların Google tarafından engellenmesini beklerken bu tür içeriklerin sayısı durmak bilmeden artmaya başladı. Eğer bu tür sitelere denk gelen kullanıcılar varsa, mutlaka önlem almalı." şeklinde konuştu. Samet Doğan'a göre bu içerikler, sadece internet kullanıcılarını yanlış bağlantılara yönlendirmekle kalmıyor. Bilgilerinize, hesaplarınıza erişebiliyorlar.


Google Bu Spam Yöntemlerinin Neden Önünü Kapatmıyor?


Samet Doğan, bu konuya ilişkin "Bu tür siteleri kapatmak ve bunlarla uğraşmak inanın kolay  değil, bu konuda Google'a mutlaka hak veriyoruz. Önlemleri bizlere göre yeterli gelmese de eminiz ki bu kusurun önüne geçmek için bir takım çalışmaları vardır. Bu tür siteler, bot gibi zararlı yazılımlarla internette aklınıza gelebilecek etkileşim almış her türlü içerik ve yazıdan anahtar kelimeleri, kısa metinleri, alıntıları kendi içeriklerine ekliyorlar. Böylelikle siz bu belki de milyarlarca anahtar kelimelerden birini Google'da aradığınızda bu tür spam sitelere rastlıyorsunuz.
 Sitelerin başlığı, açıklaması organik bir içerik veya haber sitesi ile birebir benziyor, eğer adres kısmına dikkat etmezseniz geçmiş olsun. Bir kere siteye girdiğinizde genelde ya sizleri bahis reklamlarına yönlendirirler, ya da muhtemelen bilgilerinizi ele geçirmek için yazılım hazırlamışlardır ve oltalarına düşmüş olursunuz." şeklinde açıklama yaptı.

Bunlar Ne Tür Siteler? Zararlı Olduklarını Nasıl Anlayacağım? 


SosyoFun Sosyal Medya Ajansı
Yöneticisi, Samet Doğan
 
Bu tür siteleri, SosyoFun Sosyal Medya Ajansı yöneticisi Samet Doğan'ın ilettiği birkaç basit ekran görüntüsü ile açıklamak ve bu resimlere bakarak benzerleri konusunda önlemler alıp; dijital varlıklarımızı, bilgilerimizi güvene almak mümkündür. Aşağıdaki videoda görebileceğiniz üzere, Samet Doğan tarafından Google'da kendi Sosyal Medya Ajansı şirketi olan SosyoFun'u aratıyorlar. Ekrana gelen sonuçların arasında da bahsedildiği gibi spam siteler ne yazık ki mevcut çünkü bu tür siteler ellerindeki bot yazılımlarla milyarlarca anahtar kelimeyi kullanarak içerik üretiyor ve kendi zararlı sitelerine trafik çekiyorlar. 


Samet Doğan tarafından gönderilen video: Hesaplarınızı Çalıyorlar, Kumar Sitelerine Yönlendiriyorlar!


İnternet ortamında bireysel ve kurumsal sosyal medya hesapları için takipçi satın al hizmeti dışında mavi tik hizmeti sunarak sabah.com.tr, posta.com.tr, star.com.tr, onedio.com.tr gibi büyük haber sitelerinde ve TV Kanallarında müşterilerinin tanıtım yapmak istediği kişi/kuruma ait tanıtım yazıları yayınlayan SosyoFun Sosyal Medya Ajansı'nın, en basit haliyle ilettiği spam site videosunu yukarıda görebilirsiniz.

Peki, Nasıl Önüne Geçebiliriz? Hesabımız Çalındıysa Ne Yapmalı?


 Samet Doğan: "Bu tür sitelerle başımız ciddi anlamda dertte fakat biz bir çözüm geliştirdik, sadece bizi kurtarıyor. Bizim müşterilerimizin hesaplarına mavi tik alabilmek için yazdığımız tanıtım yazılarında bu tür siteler aynı şekilde anahtar kelimeleri buluyor, milyonlarca defa farklı sayfalardan içerik ve metinler üreterek öne çıkıyorlar. Biz de, bu durumu fark ettiğimiz gibi Google'a siteleri bildiriyoruz. Manuel olarak siteleri kapatıyorlar. 

Böylelikle kendimiz için, sadece yazdığımız o makaleyi gören Google kullanıcıları arama sonuçlarında biraz daha aşağı inip bu tür zararlı bağlantılar görmesin; görünce bizlerden bilmesin diye çabalıyoruz. Çabamız da karşılık kalmıyor, Google bildirdiğimiz spam siteleri manuel olarak kaldırıyor ve yazdığımız tanıtım yazılarının Google'da yeri temiz bir şekilde korunuyor. Ancak, artık Google'un bu tür sorunlara, dolandırıcılıklara, yalancı içerik paylaşımlarına ciddi bir önlem alması gerekiyor." Dedi.

Samet Doğan Kimdir? SosyoFun Sosyal Medya Ajansı Kimdir?


Samet Doğan; 22 Kasım 1999 Konak/İzmir doğumludur. Aslen İzmir'lidir. İlk öğretim ve orta öğretim eğitimini İzmir'de tamamladıktan sonra, 2012'de İstanbul'a taşınmıştır ve 2022 yılı itibariyle halen İstanbul'da yaşamaktadır. İstanbul Ayvansaray Üniversitesi, Bilgisayar bölümü mezunudur. SosyoFun Sosyal Medya Ajansı kurucusudur. 
SosyoFun Sosyal Medya Ajansı; 2017'den bu yana İstanbul Balat'taki ofis adresinde bireysel ve kurumsal müşterilerine Sosyal Medya Geliştirme, Erişim ve Etkileşim hizmetleri sunmaktadır. Samet Doğan katkılarıyla, SosyoFun Sosyal Medya Ajansı günümüze gelene dek birçok ajans, ünlü, içerik üretici, siyasetçi ve medya kanalı ile iş birliği içinde olmuştur. Kendilerine, içeriklerden dolayı teşekkür ederiz. 
SosyoFun Sosyal Medya Ajansının katkılarıyla...Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski