Hasta Yatağı Nedir? Hasta Yatağı Çeşitleri Nelerdir?

 Hasta Yatağı Çeşitleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji ile beraber hasta yatakları, hastanın ve hastanenin ihtiyaçlarına göre şekillenmiş ve günümüzdeki halini almıştır. İlk kez baş kısmı hareket eden ortopedik yatak olarak tescil edilen hasta yatağı, günümüzde oldukça konforlu, elektrikli ve kumandalı şekilde modernize edilmiştir.Özellikle yatağa bağımlı olarak yaşayan hastaların en büyük sorunu olan yatak yaralarının önüne geçebilmek ya da tedavisini kolaylaştırmak amacı ile son derece gelişmiş teknolojiye sahip olan havalı yataklar üretilmektedir. Bu yataklar, günümüzde en çok tercih edilen hasta yatakları arasında yer alır.

Hasta Yatağı Nedir?                                                                                      

Bir hastalık sebebi ile yatakta zaman geçirmesi ya da yatağa bağımlı kalması gereken kişilerin, her türlü konforu ve güvenliği düşünülerek, hastaya gerekli müdahaleleri yapacak olan personelin de çalışmasını kolaylaştıracak şekilde ve modellerde üretilen medikal bir üründür. Hasta vücudunun terlemesinin önüne geçmek, vücudun sürekli olarak hava almasını sağlamak amacı ile üretilen medikal ürüne havalı hasta yatağı denmektedir.

Hasta Yatağı Ne İşe Yarar?

Tamamen hastanın konforunu ve güvenliğini sağlamak, tedavisini kolaylaştırmak ve yapılacak gerekli müdahalelerde, ilgili personelin çalışmasını kolaylaştırmayı sağlar. Hasta yatağının hangi amaçla kullanılacağı oldukça önemlidir. Bu sebeple birçok farklı modellerde hasta yatakları üretilmektedir. Hasta yatağı kiralama modelleri 4 başlık altında toplanabilir. Bunlar:

Bakım Türüne Göre Hasta Yatakları

Ayarlanabilir hasta yatakları; baş, bel ve ayak kısımları hareket ettirilebilir. Hastanın iyileşme sürecinde ve hastalığın durumuna göre, hastanın rahat etmesini sağlamak amacı ile ayarlanır olarak üretilen medikal üründür.

Kritik bakım yatakları; vücut hassasiyeti fazla olan hastalar için özel olarak tasarlanmış medikal ürünlerdir.

Rehabilitasyon bakım yatakları; fizik tedavi hastalarının iyileşme sürecine katkıda bulunmak için üretilen medikal üründür.

Tedavi edici (Akut) bakım yatakları; Hastanın vücut pozisyonunun ve yatak sertliğinin ayarlanmasını sağlayarak, tedavi sürecine olumlu katkıda bulunması için üretilen medikal üründür.

Uzun süreli bakım yatakları; Yatağa bağımlı hastaların, oluşabilecek olumsuzluklardan etkilenmesini minimuma düşürmesini sağlamak amacı ile üretilen medikal üründür.

Güç Türüne Göre Hasta Yatakları

Elektrikli hasta yatakları bu guruba girmektedir. Bunlar; tam elektrikli ve yarı elektrikli hasta yatakları olarak üretilen medikal ürünlerdir.

Manuel Hasta Yatakları

Herhangi bir motor ya da elektrik sistemine sahip olmadan, insan gücü ile hareket ettirilen medikal üründür. Baş ve ayak kısmı hareket ettirilebilmektedir. Bunlar; düz hastane yatakları, tek kranklı hastane yatakları, iki kranklı hastane yatakları ve üç kranklı hastane yataklarıdır.


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski