Kredi, Kredi Kartı Yüzünden Yasal Takibe Düşen Kişi Sayısı Arttı

 Krediler ve Kredi Kartları Borçları Nedeniyle, Yasal Takibe Düşmüş Kişi Sayısı Arttı! Peki, Yasal Takip Nedir? Yasal Takip Süresi Kaç Gün?

Kredi Kartı Yasal Takip

Bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe düşen kişi sayısında artış var

Türkiye Bankalar Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı 2021 yılı Ocak – Kasım döneminde 611 bin kişi oldu. Bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı ise aynı dönemde 1.182 bin kişi oldu.

Bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı 2021 yılının Ocak-Kasım döneminde 1.485 bin kişi oldu.

Ocak 2022 İtibariyle Negatif Nitelikli Bireysel Kredi Bakiyesi

Öte yandan, Risk Merkezi verilerine göre, Kasım 2021 dönemi itibariyle bireysel kredilerde tasfiye olunacak alacaklar bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25 artış ile 25,8 milyar TL olurken, tasfiye olunacak alacakların bireysel kredilere oranı 0,1 puan artış ile yüzde 2,6 oldu.

Yasal Takip Nedir?

Kredi ve kredi kartı kullanımı, temelde bankaya borçlanmaktır. Bankalar vermiş oldukları kredilerin ve kredi kartınızın hesap kesim tarihi öncesinde kullandığınız bedelleri sizden zamanında ödemenizi bekler. Kredi ve kredi kartı borçlarını zamanında ödemeyen kişiler için bankalar, uyarıda bulunur ve borçlarını belirlenen güne kadar ödemelerini talep eder. Ödemelerin bu uyarılar sonrasında da yapılmaması halinde, kişiler hakkında yasal takip başlatılmaktadır.

Yasal Takip Ne Demek? Yasal Takip Ne Zaman Başlatılır?

Bilinçsiz olarak kullanılan krediler ve kredi kartları, kişileri ödeme konusunda zaman zaman zor duruma sokabilmektedir. Bankalar, kredi ve kredi kartı borçlarını zamanında ödemeyen müşterilerine öncelikle borçlarını ödemeleri için uyarıda bulunurlar. Banka tarafından müşteriye tanınan süre içinde borçların ödenmesi talep edilir. Kredi ve kredi kartı borçlarını bankanın tanıdığı süre içerisinde ödemeyen kişiler için bankalar, ödeme tarihini 90 gün geçen yapılmayan ödemeler için kişi hakkında yasal takip başlatma hakkına kanunen sahiptir.

Hakkında yasal takip başlatılan kişiler, icraya verilir ve borçlarına karşılık olarak haciz işlemleri başlatılır. Bankalar yasal takibe başlamadan önce, borcunu ödemeyen müşterilerine ulaşarak borçlarını ödemeleri konusunda uyarıda bulunarak gerek görülmesi halinde borç yapılandırmasına da gidebilmektedir. Bankaların anlaşma ve borç yapılandırma tekliflerine karşın borçlarını ödemeyen kişiler için 90. gün sonrasında yasal takip başlatılmaktadır.

Kaynaklar: https://www.foreks.com/haber/detay/61e18c9ec9e77c0001eccaf9/PICNEWS/tr/kredi-veya-kredi-karti-borcundan-dolayi-yasal-takibe-alinan-kisi-sayisi-artti
Kaynaklar: https://www.zhaber.com.tr/bankarehberi/yasal-takip-nedir-hangi-durumlarda-yasal-takibe-dusulur-h7688.html

1 Yorumlar

  1. çetin bozok17/1/22 6:25 ÖÖ

    bende icralik bu bankalarin insafi yok üç tane çocuk var çalişamiyoruz eve bakamiyoruz bide üstüne borç yüklediler

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski