Tam Kapanmanın Ardından Planlananlar

TAM KAPANMADAN SONRA AÇILMASI PLANLANAN YERLER! TAM KAPANMADAN SONRA NELER PLANLANIYOR?

| 29 Nisan'da başlayan "Tam Kapanma" kararının ardından açılması planlananlar belli oldu. 

17 Günlük "Tam Kapanma" kararının sona ermesinden sonra önce okulların açılmasının ve sınavların yapılmasının planlanması gündeme geldi. İkinci aşamada ise tek dükkan olarak tanımlanan kuaför, avukatlık büroları, küçük esnaf dükkanlarının açılması kararlaştırıldı. Kafe ve restoranlar ise üçüncü aşamada belirli şartlarla sıraya alınacak. Haberin detayları aşağıdadır.

Tam kapanma kararını eleştiren birçok vatandaş olduğu gibi, bu kararı destekleyen oldukça büyük bir kitle vardı çünkü Covid-19'un hayatımıza negatif etkilerinin tartışmaya kapalı bir konu olduğu kesin. 
Ancak yine de, ani ve gündemde olmayan bir tam kapanmanın gerek esnaflara, gerek dar gelirli çalışanlara, gerekse hayatın genel düzenine 17 günlük bir çelenk indirmek oldukça sıkıntılı bir durum sayılır çünkü esnaflar, çalışanlar 17 gün boyunca ne yapacağını bilemiyor ve bunun için Twitter'da büyük tepkiler yağıyor. 
Şimdi, 17 gün sürecek tam kapanmanın sona ereceği tarihten itibaren planlananların neler olduğu merak edilmeye başlandı. Edinilen bilgiye göre, tam kapanma kararının sonuçları masaya yatırıldı. Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu gibi ilgili birimler 17 günlük sürecin ardından olasılıkları değerlendirmekte.

Öncelik Sırası Nasıl Olacak?

Tam kapanmanın ardından tavsiyeler önce okulların açılması ve sınavların yapılması gerektiği, sonrasında ise tek dükkan olarak tanımlanan mekanların açılması yönünde. Üçüncü aşamada ise gerekli masa/müşteri/hijyen ve dış mekan koşullarını sağlamak koşuluyla kafe ve restoranların açılabileceği ifade ediliyor.

Uzmanlar, "Eski Açılmaları Beklemeyin!" Diyor.

Uzmanlar, "Kimse, bayram dönüşünde her şeyin eskisi gibi olmasını beklemesin, bu süreçte aşılamalar artarsa ve vaka sayıları istenen seviyelere gerilerse ancak eski kısıtlamalara dönebiliriz. Hafta sonları yine kısıtlamalar olur ve akşamları da kısıtlama devam eder. Vaka sayılarını 10 binin altına indirmeyi zorlamamız gerek. İlk hedefimiz, çocuklarımızın okula gidebilmesini sağlamak ve sınavları yapmak olacak. Aktif vaka sayılarımız %20'den daha fazla azaldı. Kısıtlamalar, bir süre daha devam edecek." şeklinde konuştu.Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski