İçişleri Bakanlığı tarafından "Market Genelgesi!"

 İÇİŞLERİ BAKANLIĞI, SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLAN "MARKET YASAĞI" KONUSUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI


| Yakın zamanda ortaya çıkan "Marketlerde Satılamayacak  Ürünler" konusu, sosyal medyada çok konuşuldu. İçişleri Bakanlığı, konuya ilişkin açıklama yaptı. 

İçişleri Bakanlığı, "Market Tedbirleri" başlığına ilişkin 81 il valiliğine genelge gönderdi. Bu genelgenin amacının haksız rekabeti önleme ve insanların bir araya gelme yoğunluğunu azaltması gibi amaçlarla paylaşıldığı biliniyor. İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, "Minimum yoğunluk temel ihtiyaç." dedi. Yasaklar, 7 Mayıs'ta başlayacak. Habere ilişkin ayrıntılar aşağıdadır. 

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliklerine gönderilen "Market Tedbirleri" genelgesi ile Tam Kapanma sürecinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili usul ve esasların belirlendiği ve valiliklere gönderilen genelgede duyurulduğu tekrar hatırlatıldı. 

Daha önce getirilen "Alkollü Ürün Satışlarının Yasaklanması" yanı sıra, marketlerde elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe ve hırdavat malzemeleri, zücaciye ve benzeri ürünlerin satışı tamamen yasaklandı. Süpermarketler, zincir marketler de bu kurala uyacak. Başta zabıta ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekipleri tarafından bu hususa ilişkin tebliğler, takipler ve kontroller eksiksiz olarak yerine getirilecek.
Sosyal medyada, marketlerde "Sadece temel ihtiyaçların" satışına izin verildiği ve örneğin parfüm ve kozmetik ürünleri gibi ürünlerin satılamayacağı haberlerinden sonra yeni bir konu ortaya çıktı: Sigara satılmaya devam edilecek mi? Online Alışveriş yasaklandı mı?

Marketlerle ilgili düzenlemeye ilişkin, İçişleri Bakanlığı Yardımcısı İsmail Çataklı açıklama yaptı. Çataklı;
-Bu süreç, canlı bir süreç. Tam kapanma dönemindeki süreçte yaptığımız düzenlemeler nelerin satılabileceği ve nelerin satılmayacağı, hangi yerlerin kapanıp kapanmayacağı belirlendi. Gıda, temel ihtiyaçlar başta olmak üzere belirleme yaptık. Bu süreç dinamik bir süreç ve yeni ihtiyaçlar karşısında yeni tedbirler almamız gerek. Marketler de, yeni bir süreç. Yeni bir genelge yayınladık, hangi ürünlerin satılacağını ve nelerin satılmayacağını kesinleştirdik. Minimum yoğunluk temel amacımız. Online satışlara gelince, bizim amacımız kalabalıkları bir araya getirmemek. Yani, online satışlarla ilgili bir düzenleme söz konusu değil." Dedi.

SİGARA YASAĞI VE ONLİNE ALIŞVERİŞ DÜZENLEMELERİ SÖZ KONUSU DEĞİL!

7 Mayıs Cuma gününden itibaren, sadece vatandaşların zorunlu ihtiyacı olan gıda ürünleri, temizlik ürünleri ve bunların dışında hayvan yem/mamaları, hayvan kozmetik ürünleri satılacak. Sosyal medyada ortaya atılan ve kargaşaya sebep olan konulardan olan sigara satışının yasağı ve online alışverişin yasaklanacağı yönündeki söylemler doğru değil. 
Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski